Strona głowna / Austria / Tyrol / Hintertux / Tux - nie tylko najlepszy lodowiec

Tux - nie tylko najlepszy lodowiec

Tuxertal - czyli górne piętro doliny Zillertal - to nie tylko słynny lodowiec Hintertux. W sezonie zimowym można szusować na trasach, pod którymi nie ma wiecznego lodu, lecz rozległe alpejskie hale.

Tuxertal

Tuż za centrum Zillertal, w znanym kurorcie Mayerhofen, po minięciu mostu, droga zaczyna piąć się stromymi pólkami. Na "półpiętrze" mijamy malowniczo położony Finkenberg, by po jeszcze kilku kilometrach i paru zakrętach przywitał nas znaką Tuxą. Centrum doliny stanowi maleńkie miasteczko Lanersbach. Życie toczy się tu leniwie, ale że sezon narciarski trwa w Tuxie przez cały rok - zawsze można tu spotkać narciarzy. Poza sezonem zimowym o wiele więcej miłośników śniegu mieszka pod samym lodowcem, czyli w przysiółku Hintertux. Poza hotelami, parkingami i budynkami kolejki linowej nie ma tam innych budowli. My polecamy szukać hoteli w miejscowościach Juns i Madseit, bądź we wspominanym Lanersbach i Vorderlanersbach. Nie dość, że jest tu nieco taniej niż pod lodowcem, to w sezonie zimowym startują tu kolejki na Eggalm (2300 m) i Rast-kogel (2500 m) - dwie góry stanowiące uzupełnienie narciarskiej oferty lodowca.

Hintertuxer Gletscher

Przez wielu narciarzy Hintertux uważany jest za najlepszy lodowiec w Austrii i nie jest to opinia bezzasadna.

Wyciągi startują z wysokości 1500 metrów, a osiągają 3250 metrów, gdzie pod szczytem Gefrorene Wand, znajduje się górna stacja gondoli Gletscherbus. Tuż po wyjściu z gondoli roztacza się świetny widok na trasy położone pod piramidą szczytu Olperer - charakterystycznego dla Hintertuxu. Na stoku Gefrorene Wand, czyli bezpośrednio pod nami znajduje się poligon treningowy dla zawodników z czerwonymi trasami 5, 8 i czarną 8a. Tutaj w oznakowanych korytarzach trenerzy układają slalomy i giganty. Jadąc po lewej stronie stoku (patrząc od góry) docieramy do schroniska Gletscher Hutte. Można stąd zjechać dwiema trasami (czerwona 5 i czarna 5a) na stoku leżącego poniżej lodowczyka Schlegeis pod czteroosobową kanapę. Uwaga - w jesieni w słoneczne dni, zdarza się tu jeździć po ?żywym lodzie"!

 Stoki Olpeper są dość łagodne - obsługuje je nitka dwóch podwójnych orczyków. Niebieskie trasy 9 i 9a to idealne miejsce do doskonalenia techniki. Na przełęczy znajduje się także początek najdłuższego zjazdu na lodowcu - ponad 3 kilometry, którym dojeżdżamy do restauracji Tuxer Fernerhaus.

Ze stoków Olperer trawersem można przejechać na stoki Kaserer, pod skalną ścianę Larmstange. Szeroki i jednolicie nachylony teren obsługują 2 orczyki, a można tu jeździć na czterech trasach: czarnej 11b, czerwonej 11 i dwóch niebieskich 12. Stoki przy Larmstange są zaciszne nawet wtedy, kiedy na górze silnie wieje. Do Tuxer Fernerhaus dojedziemy stąd trasą nr 3, którą wytyczono pod niebieskim serakiem

Trasa znajdująca się bezpośrednio nad Tuxer Ferenerhaus to najpopularniejszy stok na Tuxie. W dolnym odcinku jest dość stromy. W zimie można korzystać także z tras poniżej lodowca. Trasa do Sommerbergalm jest sztucznie śnieżona, ale nie spodziewajcie się cudów - w ciągu dnia nie warto tutaj jeździć, to po prostu strata czasu. Ponad Sommerbergalm koniecznie trzeba zwiedzić stoki Tuxerjoch. Najciekawsza trasa wiedzie spod czteroosobowej kanapy (górna stacja na 2460). W warunkach śnieżnej zimy można stąd zjechać pięknym poza trasowym, lecz oznakowanym zjazdem 1a z restauracji Tuxer-Joch-Haus przez dolinę Schwarze Pfanne i halę Bichlalm do parkingu. Także z centrum Sommerbergalm można zjechać do parkingu na nartach. Szlak jest miejscami dość strony, a na dole trzeba uważać na kamienie.

Eggalm i Rastkogel

Z centrum Lanersbach startuje gondola na stoki Eggalm. Spod lodowca można się tu oczywiście dostać skibusem. Górna stacja gondoli znajduje się na wysokości 2000 m, a na szczyt góry wjeżdża się orczykiem. Najciekawsza trasa Eggalm znajduje się na północnym skłonie, gdzie przed tym sezonem wybudowano nowiutką sześcioosobową kanapę.

Czerwoną trasę po prawej obsługuje dwuosobowe krzesełko Lattenałm, spod którego możemy się dostać pod gondolę Rastkogelbahn, będącą łącznikiem huśtawki Eggalm-Rastkogel. Stosunkowo łagodne stoki Rastkogel obsługuje 6 wyciągów. Dwa najnowsze: ósemka Horbergjoch (2500 m) i szóstka umożliwiają przeskok za grań na tereny położone ponad centrum doliny Zillertal. Jest to oczywiście słynny cyrk narciarski Penken-Horberg, ale jego opis to już zupełnie inna historia. W sumie ponad samą doliną Tux mamy do dyspozycji 225 kilometrów tras i 62 wyciągi zorganizowane w system ?Ski & Gletscherwelt Zillertal 3000". Nie można zapominać, że karnet ważny w Tuxertal działa w całej dolinie Zillertal, czyli oprócz Penken, także w takich kapitalnych terenach jak Zillertal Arena, Hochzillertal, czy Fuegen.

Gletscherbus w Tux, fot. TUX

Dojazd

Orientacyjna odległość 880 km. Trasa Cieszyn - lodowiec Hintertux

Katowice; Cieszyn; przejście graniczne PL-CZ Cieszyn Boguszowice - Cesky Tesin [48]; Frydek-Mistek; Olomouc [46]; Brno [52]; Pohorelice [54]; Znojmo [38]; przejście graniczne CZ-A; Holla-brunn [B2]; Tulln [B19]; Sankt Christophen; autostrada [A1] (kie­runek Salzburg); Linz; Salzburg (kierujemy się na Monachium) [A8]; przejście graniczne A-D; autostrada [A12]; na wysokości Rosenheim skręcamy w kierunku na Innsbruck [A93]; przejście graniczne D-A; Kufstein [A12]; zjazd Achensee/Zillertal; przejeżdżamy tunel i wjeżdżamy drogą [169] do doliny Zillertal; mijamy Mayrhofen; dojeżdżamy do Finkenberg, doliną jedziemy jeszcze ok. 15 km, by dojechać do Hintertux.

 

 

Szczegółowe informacje

comments powered by Disqus
najwyżej oceniane
  • Stubaital - lodowiec Stubai
  • Lech-Zürs
  • Lungau
  • St. Anton / St. Christoph / Stuben
  • Brandnertal - Bürserberg i Brand
  • Flachau
  • Hintertux
  • Turracher Höhe
  • Ischgl
  • Schladming-Dachstein
Polecane: Jak planować kampanię reklamową | Warsztaty fotograficzne |