Strona głowna / Austria / Voralberg / Lech-Zürs / Arlberg – kolebka narciarstwa alpejskiego

Arlberg – kolebka narciarstwa alpejskiego

Cieszy się legendarną sławą i jest uosobieniem pasji. Dla miłośników zjazdów na nartach to szczyt marzeń – łagodna podróż przez skrzący się w słońcu śnieg i przyprawiające o zawrót głowy krajobrazy. Tak widzą Arlberg narciarze – i to od zawsze!

Lech, Zürs, Stuben, St. Christoph i St. Anton to pięć ośrodków sportów zimowych na przełęczy Arlberg, której imię nosi także jeden z najlepszych terenów narciarskich świata. Co roku spotykają się tutaj fani sportów zimowych z całego świata, urlopowicze poszukujący odprężenia, amatorzy pieszych wycieczek na śniegu i biegów narciarskich.

Przełęcz Arlberg łączy austriackie kraje związkowe Tyrol i Vorarlberg. Tutaj, na wysokości od 1300 do 2800 m n.p.m., znajduje się kolebka narciarstwa alpejskiego. Historia sportów narciarskich na terenie Arlbergu sięga roku 1901, kiedy w miejscowości St. Christoph założono klub narciarski Arlberg. W 1925 roku w Lech otwarto pierwszą szkołę narciarską. Przygotowane trasy zjazdowe, odpowiednie dla wszystkich stopni umiejętności, nietknięte zbocza pokryte puszystym śniegiem, rozległe tereny poza trasami – można tu jeździć na nartach od rana do wieczora i ani razu nie wracać do doliny tą samą drogą. Miłośnicy freeskiingu i snowboardu spotykają się w funparku Rendl. Stromy stok Schindlerkar w St. Anton am Arlberg, Albona w Stuben, Zürsertäli w Zürs i słynny Schlegelkopf w Lech wprawiają w zachwyt nawet tych amatorów białego szaleństwa, którzy wychowali się z nartami na nogach. Ze wszystkich zbocz i tras zjazdowych można korzystać po zaopatrzeniu się w jeden karnet, który obowiązuje we wszystkich pięciu miejscowościach. Bezpłatne skibusy umożliwiają narciarzom swobodne przemieszczanie się pomiędzy miejscowościami.

Zimą 13/14 dzięki połączeniu terenów narciarskich z Warth-Schröcken będzie można bez dodatkowych kosztów korzystać z jeszcze większej liczby stoków i tras zjazdowych. Do dyspozycji będzie więc w sumie 340 km oznaczonych tras zjazdowych, 200 km wysokogórskich tras z głębokim śniegiem, 94 kolejki i wyciągi. Średnia ilość śniegu w okresie od listopada do maja wynosi 7 m, a słoneczna pogoda jest gwarantowana – wszystkie te dane mówią same za siebie.

ARLBERG – FAKTY

94 kolejki i wyciągi

340 km oznaczonych tras zjazdowych

200 km zjazdów na wolnym terenie

1300 do 2800 m n.p.m.

Gwarantowany śnieg od początku grudnia do maja

Czapki kucharskie i gwiazdki wśród śniegu

Uwaga smakosze: na przełęczy Arlberg oprócz Verwallstube - najwyżej położonej europejskiej restauracji, która zasłużyła na wyróżnienie czapkami kucharskimi Gault Millau, znajdziecie też największe w Europie zagęszczenie tychże czapek w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Wyśmienite potrawy, doskonała obsługa oraz wspaniała atmosfera przekonały krytyków Gault Millau również w roku 2009. Wyróżnili oni upragnionymi czapkami kucharskimi wiele restauracji w regionie. Kuchnia Arlbergu nie pozostawia obojętnymi nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Szereg nagród branży gastronomicznej, największe w skali międzynarodowej zagęszczenie wyróżnionych lokali, kultura kulinarna, w której prym wiodą gościnność i zamiłowanie do życiowych przyjemności – Arlberg przyciąga znawców kuchni z całego świata, obiecując kulinarne wzloty na wysokości 1450 m n.p.m.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

Jak co roku, także w tym sezonie region Arlberg proponuje swoim gościom wiele atrakcyjnych imprez, m.in. legendarne wyścigi "Der weiße Ring” i „Der weiße Rausch”. Poniżej przedstawiamy wybór najciekawszych sportowych i kulturalnych wydarzeń najwyższej klasy.

6 grudnia 2013:                             Otwarcie sezonu we wszystkich miejscowościach Arlbergu

05 - 08 grudnia 2013:                   Snow & Safety Conference

18 stycznia 2014:                           Zawody “Der Weiße Ring“ w Lech Zürs am Arlberg

5 kwietnia 2014:                             Longboard Classics w Stuben am Arlberg

10 - 13 kwietnia 2014:                  New Orleans meets Snow w St. Anton am Arlberg

19 kwietnia 2014:                          Zawody „Der Weiße Rausch” w St. Anton am Arlberg

27 kwietnia 2014:                          Zakończenie sezonu we wszystkich miejscowościach Arlbergu

Więcej informacji pod adresem www.arlberg.net

comments powered by Disqus
artykuł
Austria, Lech-Zürs
Nowa ścieżka rowerowa połączy Śniardwy z Alpami Austriackimi
Rosnąca liczba turystów wypoczywających w Austrii latem stała się przesłanką dla wzmożonych działań rządu austriackiego, który postanowił umożliwić wyprawy do Austrii także rowerem. Znana z rozbudowanej sieci świetnej jakości tras rowerowych Austria chce w ten sposób...
najwyżej oceniane
  • Lungau
  • Stubaital - lodowiec Stubai
  • St. Anton / St. Christoph / Stuben
  • Lech-Zürs
  • Brandnertal - Bürserberg i Brand
  • Flachau
  • Hintertux
  • Turracher Höhe
  • Ischgl
  • Schladming-Dachstein
Polecane: Jak planować kampanię reklamową | Warsztaty fotograficzne |