Strona głowna / Sprzęt / Porady / Jakie narty kupić - kobiety - Narty dla kobiet

Jakie narty kupić - kobiety - Narty dla kobiet

arty dedykowane dla kobiet to nie chwyt marketingowy producentów ale prawdziwy ukłon w kierunku narciarek, które od sprzętu oczekują maksymalnego dopasowania zarówno do własnych warunków fizycznych (wzrost, waga) jak i sposobu poruszania się po stoku.


Narty kobiece są przede wszystkim lżejsze i mniej sztywne od typowych męskich. Wynika to z faktu, że kobiety są zazwyczaj lżejsze i niższe od mężczyzn i co za tym idzie dysponują mniejszą siłą pozwalającą na prawidłowe kierowanie nartą. Zasada doboru narty dla kobiet jest dość prosta - im mniejsza waga i mniejsze umiejętności narciarki tym bardziej „kobiece" czyli ze specjalnych linii kobiecych narty powinno się wybierać.


Technika karwingowa, potrzeba prawidłowego „wchodzenia na krawędź" i co za tym idzie umiejętność przyłożenia odpowiedniego nacisku na nartę sprawiły, że mniej doświadczeni narciarze powinni używać bardziej miękkich i co za tym idzie mniej agresywnych nart. Narta dla zaawansowanych - sztywna i twarda - wymaga dużej siły i dobrej techniki, zwłaszcza w momencie wchodzenia w skręt. Za to rewanżuje się „oddaniem włożonej energii" w chwili, gdy narciarz zmienia krawędź, przygotowując się do kolejnego, skierowanego w przeciwnym kierunku skrętu.

 

Sprzęt dla początkujących kobiet:


Narty - powinno się wybierać narty krótkie o długości liczonej wg. wzoru: wzrost minus 10 cm. I niech was nie martwi, że macie narty na 150 cm. Najlepiej wybierać narty z linii dla kobiet lub typu allround. W sferze zainteresowań mogą być też narty typu fun carving - krótkie i skrętne.

Blizzard Viva CRS IQ

Blizzard Viva CRS IQ

Łatwa i przyjemna w prowadzeniu i kontroli narta stworzona dla początkujących i rekreacyjnie jeżdżących narciarek. Twardość nart i ich taliowanie zostały tak dobrane aby sprostać wyzwaniu każdego stoku i rodzaju śniegu. Kierowanie tymi nartami jest prawie intuicyjne i bardzo przewidywalne. Model Viva CRS wyposażony jest w te same technologie, co modele nart dla specjalistów: pionowe ścianki boczne Sidewall i system IQ.


Wiązania - montowane na narcie lub niewielkiej płycie. Początkujące panie nie powinny używać wysokich, twardych płyt pod wiązaniem. Te zwiększają sztywność narty i utrudniają naukę prawidłowego wchodzenia na krawędź i utrzymania jazdy na krawędzi w skręcie. Ustawienie wiązań wg, wagi w skali od 3-9.

Buty - kobiece buty, ze specjalnych kobiecych linni. Są dość miękkie, węższe - dopasowane do kobiecej stopy, która różni się od męskiej m.in. szerokością. Twardość maksymalnie 55-60 (zawsze sprawdzaj wskaźnik twardości buta przed zakupem!)

Salomon Irony 4

Salomon Irony 4,

Miekkie (twardość 45), idealne dla początkujacej narciarki.


Kije - wybór jest ogromny, najlepsze, aluminiowe dobierane wg. metody: złap kij do góry szpicem, który wbija się śnieg tak by zamknięta dłoń oparła się od na górnej części krążka. Uchwyt (gówkę) kija oprzyj o ziemię. Jeżeli twoje ramie i przedramie tworzy kąt 90 stopni - masz dobrze dobrany kij.

Sprzęt dla zaawansowanych kobiet


Narty - narty kobiece, z grupy allround carver o promieniu skrętu 14-20 metrów  (all terrain) lub race 20-24 metry (jeżeli jeździsz na prawdę dobrze). W grę wchodzą też narty slalomowe o promieniu skrętu 13-16 metrów.

 

 Rossignol Attraxion I Casual Attraxion I stworzyliśmy z myślą o zaawansowanych miłośniczkach białego szaleństwa, które poszukują stabilnych i skrętnych nart z grupy all mountain. Przeznaczone do jazdy ze średnią prędkością w zróżnicowanym terenie.

Rossignol Attraxion I Casual

Attraxion I stworzyliśmy z myślą o zaawansowanych miłośniczkach białego szaleństwa, które poszukują stabilnych i skrętnych nart z grupy all mountain. Przeznaczone do jazdy ze średnią prędkością w zróżnicowanym terenie.

 


Tak na prawdę dobór nart dla kobiet jeżdżących dobrze jest sprawą indywidualną. Jeżeli lubisz ostre skręty - na pewno pokochasz slalomki. Dla kobiet poszukujących desek uniwersalnych na pewno warto polecić narty  freeride czy funcarvingowe. Modne crossy też mogą okazać się strzałem w dziesiątkę

Buty - w dalszym ciągu kobiece ale twardsze, nawet 60 - tki. Tutaj już  w grę wchodzą wiązania montowane na płycie, narty są twarsze więc i przykładana siła musi być odpowiednio większa. W miękkich butach ciężko będzie zmusić nartę do prawidłoego skrętu.

Zobacz: pełna kolekcja nart dla kobiet

comments powered by Disqus
najwyżej oceniane
 • RossignolElectra Sensor 80
 • AtomicM-Tech 80 W
 • AtomicRT TI 150
 • AtomicRT TI
 • DolomiteJT2 S AF Girl
 • HeadRaptor 130 RD
 • HeadRaptor 90
 • NordicaHot Rod Igniter TI XBi CT
 • NordicaDouble Six
 • ElanSL Waveflex Fusion

Porady

Czy podróżowanie może być jeszcze ciekawsze? TAK!
Jeżeli kiedykolwiek odniosłeś wrażenie, że czasy prawdziwych zdobywców bezpowrotnie minęły, a dzisiejsze podróżowanie to tylko poruszanie się po utartych przez poprzedników ścieżkach, to jesteś w wielkim błędzie. Czasu wielkich zdobywców powracają!!!! TripGenerator –...

Nowości sprzętowe

The Dream Factory na Żywiołach we Wrocławiu!
Na 3. Festiwalu Filmów Świata Trzy Żywioły we Wrocławiu (23-25 listopada 2012) pokazany zostanie film dokumentalny "The Dream Factory". Dokument  przedstawia historię Alaski jako miejsca, gdzie ludzie od lat przybywali, aby realizować swoje marzenia. Z początkiem lat 90-tych...
Polecane: Jak planować kampanię reklamową | Warsztaty fotograficzne |