Strona głowna / Włochy / Friuli-Wenecja Julijska / Tarvisio / Monte Lussari / NARTY W WENECJI. JULIJSKIEJ

NARTY W WENECJI. JULIJSKIEJ

Morze jest blisko. Niemal na wyciąnięcie ręki. Ale w ciągu niecałych dwóch godzin jazdy od portu czy lotniska znajdziemy całkiem przyjemne ośrodki narciarskie. Nie są duże. Ale wystarczające, żeby się nacieszyć jazdą i jednocześnie nie znudzić.

Na narty do Wenecji? - To chyba wodne.... żartowali koledzy, kiedy pochwaliłem się dokąd wyruszam. Frulia Wenecja Julijska oferuje nie tylko sporty wodne. Owszem. Morze jest blisko. Niemal na wyciąnięcie ręki. Ale w ciągu niecałych dwóch godzin jazdy od portu czy lotniska znajdziemy całkiem przyjemne ośrodki narciarskie. Nie są duże. Ale wystarczające, żeby się nacieszyć jazdą i jednocześnie nie znudzić.


Sanktuarium narciarzy i kolarzy


Do kościoła na Monte Lussari przybywali pielgrzymi na długo przedtem zanim wymyślono narty. Sanktuarium ma już ponad 650 lat i jest ważnym elementem kultu dla trzech narodów. Prócz Włochów pielgrzymują tu także Słoweńcy i Austriacy. Kościelne budowle fantastycznie komponują się w centrum niewielkiego kompleksu narciarskiego. 25 kilometrów to w porównaniu z bardziej znanymi ośrodkami niewiele. Ale każdy z tych kilometrów wart jest przejechania. Trasy są bardzo dobrze przygotowane. A jeżeli nam się znudzi, to zawsze można wyskoczyć do ośrodków w Słowenii lub leżącego przy granicy austriackiego Nassfeld. Granica jest tak blisko, że telefony komórkowe co chwila logują się u innych operatorów. 
Inny rodzaj kultu znajdziemy w leżącym nieco dalej na zachodzie regionu ośrodku Zoncolan. Ta góra jest mityczna wśród kolarzy startujących w Giro d’Italia. Jak wielkim szacunkiem cieszy się jazda na dwóch kółkach we Włoszech możemy zobaczyć na filmach w oczekiwaniu na kurs kolejki linowej. Sam rejon mety nie wygląda jakoś szczególnie. Przysypany śniegiem jest jednym z wielu wzniesień. Nie widać nawet gospodarczej drogi dojazdowej, która w maju będzie obstawiona kibicami na każdym metrze. Zjazd na nartach jest bardzo przyjemny, ale gdy wyobraziłem sobie, że trzeba tam podjechać...mimo rześkiego powietrza zrobiło mi się cieplej. 

Sanktuarium smaku
Oczywiście we Włoszech o wiele lepiej rozgrzewać się w bardziej naturalny sposób. Niemal każda miejsowość ma swojego dobrego ducha, który eksperymentuje z nalewkami. W Forni di Sopra jest bar z ponad 125 gatunkami tego trunku. Od miodu do kminku. W Taverna all’Urogallo (Piancavallo) właściciel eksperymentuje z kilkoma zestawami ziół i przypraw. Kieliszek nalewki dorośli powinni wypić po każdej kolacji. Jedzenie jest tak pyszne, że jemy zdecydowanie więcej niż damy radę potem spalić na stoku. W Zoncolan w jednym z barów codziennie jest świeża ryba (wszak morze jest blisko). Warto też skorzystać z cudów rzemiosła. Niektóre doliny jeszcze na początku dwudziestego wieku były całkowicie odcięte od świata.W tak odległych od cywilizacji miejscach rozwinęły się rzemiosła dla cierpliwych. Miejscowi dumni są przede wszystkim ze swoich misternych drewnianych dekoracji domów. Ale mi bardziej przypadła do gustu “dojrzewalnia” szynek w górskim Sauris (zwanym też Zahre) W górskim rześkim powietrzu ich zapach odczuwamy już z daleka. Zanim specjały trafią na stół leżakują przynajmniej półtora roku. Aromat i smak jest obłędny. Jak to dobrze, że nie jestem wegetarianinem. 
Mieczysław Pawłowicz

Info praktyczne
Free ski
Sezon we Frulii Wenecji Juliskiej trwa do 30 marca. Od 17 znajdziemy tu ofertę free ski. Śpiąc w jednym hoteli/pensjonatów karnet narciarski dostaniemy w cenie. Cena (od 55 euro) obejmuje też śniadanie i obiadokolację. 
Zwykła cena jednodniowych skipassów waha się od 32 do 35 euro. 
Rodziny mogą kupić karnety familijne godzinowe - cena od 70 euro za 10 godzin do 120 za 30 godzin. Dzieci płacą 1 euro za godzinę
Pełny program zniżek znajdziemy na www.turismofvg.it

comments powered by Disqus
najwyżej oceniane
  • Val di Sole/Folgarida-Marilleva
  • Livigno
  • Val Gardena
  • Val di Fassa
  • Tre Valli
  • Sestriere
  • Val di Fiemme
  • Arabba
  • Plan de Corones
  • Val di Fiemme - Bellamonte - Alpe Lusia
Polecane: Jak planować kampanię reklamową | Warsztaty fotograficzne |